Torsdag den 15/12

Idag har mycket fokus legat på körövningen i Allhelgonakyrkan där både Jacob och Max var med efter lunch. Det var nog två trötta killar som gav sig av hemåt/mot skolan efter övningen men jag tror att det kommer bli fint i morgon på konserten. Det blev dock inga bilder från denna aktivitet eftersom det är så många barn inblandade och vi inte har kolla på vilka som får vara med på bild.

Angelo hade däremot bättre möjlighet att fastna på bild. Han och Ellen var kvar i skolan och hann med både rast och en stund med musikmaskinen innan de slutligen, på Angelos önskan, hade en stunds avkoppling och lite massage. Jag som är lite lätt trött efter att ha övat med 200 elever i kyrkan blev allt lite sugen på att testa bolltäcket när jag fick se denna bild.

20161215_122241                                 20161215_115544_hdr 20161215_121344

Innan vi delade upp oss för olika aktiviteter hade vi dock en gemensam samling där Max och jag tryckte på dagen kula i granen.

20161215_085754_resized

På väg till matsalen tog även gänget en liten svängom med några av danslekarna som vi ska dansa nästa vecka på jultemadag och julfest. Angelo har bett flera gånger om att få göra ”Vi äro musikanter” sedan de dansade den på idrotten i måndags.

I morgon är det dags för vår konsert i Allhelgonakyrkan kl.10.00 och om ni har möjlighet är ni välkomna dit.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *