Måndag den 28/11

De sista dagarna har det plötsligt kommit upp en massa stjärnor och ljusstakar i fönstren runt omkring på stan. Samma hade hänt här i skolan och Jacob och jag som hade samling för oss själva i morse beundrade den fina stjärnan och tände ett första ljus i adventsstaken.

img_9322 img_9323

Därefter var det dags för lite lådarbete.

img_9324

Resten av dagen var kameran inte så aktiv.
Till förmiddagsfikat anslöt Max som varit på annat håll under morgonen. Stärkta av lite frukt och/eller dryck var det dags för idrott. Det var två killar som först arbetade aktivt men sedan var så trötta att de kopplade av totalt vid avslappningen och nästan somnade.

Dagen avslutades med elevens val vilket för båda killarna innebär körsång. Max var på alerten i början av körövningen, satt rak i ryggen och försökte härma uppvärmningsövningarna där vi bland annat skulle lyfta och sänka axlarna. Jacob visade prov på att han nu tränat sångerna några gånger och sjöng och tecknade glatt med i vissa av dem.

I morgon är det bad för Max.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *