Onsdag den 23/11

Det var verkligen den ”lilla klassen” som samlades i morse. Max hade inga klasskompisar att säga god morgon till men berättade glatt att han själv var i skolan.

20161123_084515_resized

Därefter drog vi igång ett ganska långt arbetspass med låduppgifter.

img_9241

För att inte behöva vara ensam elev så lång stund tog vi med oss vårt fika in till 3-6B och hade en härlig gemenskap kring fikabordet.

img_9245

Sen blev det bråttom att hinna plocka fram och arbeta med vårt bildarbete. Idag målade Max och jag ett långt rör i fina färger. Max, som numera är van vid att många av de föremål som vi tillverkar brukar kunna låta roligt, försökte gå händelserna i förväg och skaka röret men det lät inget.

20161123_105900_resized

Han hade dock helt rätt i vad röret skulle vara till. Under musiklektionen testade vi att hälla i först pärlor och sedan ris för att höra hur det lät. Därefter fick Tobias (som anslutit till musiken) och Max gemensamt bestämma vilket de tyckte lät bäst. De enades om ris.

img_9257 img_9261

Vi hann även spela på både pinnar, trummor och våra andra egentillverkade instrument under lektionen.

20161123_124923_resized img_9255

Här kommer lite information om Luciakonserten. Den riktar sig till alla körelevers föräldrar och i vår klass är det Max och Jacob som har valt att vara med i kören. Självklart är även ni andra välkomna till konserten om ni vill.

info-till-korforaldrar-om-luciakonserten

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *