Torsdag den 27/10

Idag har det blivit mycket pysselarbete i skolan. Först och främst var vi tvungna att göra färdigt våra hattar för att kunna använda dem imorgon. Alla fick välja två dekorationer var som de ville ha överst på hatten och sedan montera detta på piprensare som vi fäste i hattens topp.

image000008 img_8715

Efter rasten stod träden på tur. Vi hade ju kvar en massa fina löv att dekorera trädstammarna med. Det blev en härlig arbetsstund med både praktiskt arbete och fin kommunikation om det vi gjorde.

img_8725

Vid skoldagens slut hade träden torkat tillräckligt för att sättas upp igen på skärmarna och då gav vi oss ut på en tågresa till skogen. Vid ändhållplatsen steg vi av och gick in i skogen där det var lugnt och skönt.

img_8749

Men som vanligt blev det storm till och från.

img_8741img_8740

Tillbaka från vår tågresa till ”skogen” plockade vi fram lådan och utmanade varandra att sitta på olika sätt. Jacob vågade sig på att testa ”i lådan” och såg ut att tycka det var ganska kul.

fullsizerender

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *