Onsdag den 26/10

På fredag denna vecka är det utklädningsdag på hela skolan och alla som vill får klä ut sig. Därför tog vi dagens bildpass till att börja tillverka hattar till oss alla. Vår tanke är att vi ska klä ut oss tillsammans på fredag morgon i hattar och lite annat smått och gott härifrån skolan.

Den skapande stämningen i rummet var hög under arbetspasset och efteråt låg det sex fina hattmodeller på tork.

img_8703 img_8704 img_8706

Under matrasten hittade Angelo, Max och Jacob på lite olika saker. Angelo såg jag på håll att han spelade basket med Morten. Under tiden tog Max och Caroline en kort promenad på gården medan Jacob och jag klättrade upp i en gunga och njöt av de sista minuterna av rasten.

img_8710

Dagen avslutades med musiklektion. När alla fick bestämma hur vi skulle göra till en sång så valde Tobias att gnugga händerna. Det var samma som Angelo och jag hade gjort tidigare under dagen vid handfatet, när fingrarna var fulla av lim 😉

img_8711

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *