Fredag den 21/10

Fredag igen och bara en vecka kvar till höstlovet. Oj, vad tiden går fort!

När Angelo hade ätit färdigt vid förmiddagsfikat så var han inte helt överens med oss vuxna om vad som skulle hända härnäst. Då plockade han fram sin pärm och gjorde om schemat. Det var många roliga saker som plötsligt stod på programmet, och vissa kunde vi uppfylla efter hand som dagen gick, men det blev varken bio eller pulkaåkning 😉
Trots att vi inte kunde genomföra allt han önskade så uppskattar vi verkligen initiativet att ta kontroll över sin tillvaro och visa vad man vill!

img_8600

Näst i tur stod idrott på schemat och den här gången kom Anton från 6-9B med och var lite hjälpledare i gruppen. Han och Angelo hann med en hinderbana innan de andra anslöt.

20161021_095145_resized

Därefter blev det bollövningar. Det var många käglor att skjuta ner med hjälp av bollar och killarna hjälptes åt med detta. Efter idrottslektionen fortsatte Max och jag en stund med att putta på en boll som vi hissat upp över huvudet i en lina. Jobbigt men nyttigt att både sitta rak i ryggen på mattan och sträcka armarna högt upp.

20161021_101756_resized

När man har ätit färdigt sin mat i matsalen så ska disken sättas i diskställen. Angelo har inte tidigare gjort detta så ofta men igår kom han på att det är så man ska göra och detta upprepades mycket fint idag också.

20161021_114123_resized

På blogg- och sångstunden hade vi bjudit in både 3-6B och 6-9B så vi fick vara i det stora klassrummet. En härlig avslutning på veckan.

img_8609

En av de sista sångerna vi sjöng var ”Lådan”. Jacob provade att sätta sig i lådan först men ångrade sig när han upptäckte hur obekvämt det var och vände istället på lådan så att han kunde sitt på den.

20161021_131250_resized 20161021_131314_resized

Trevlig helg!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *