Onsdag den 28/9

När skolan var slut låg det ett förföriskt doftskimmer över hela vår avdelning, nykokt äppelmos. Det fanns dock inget mos kvar för dem som eventuellt blev sugna när de passerade. Det hade vi ätit upp 😉

img_8104 img_8113

Även om vi inledde musiklektionen med att mumsa på äppelmos så hann vi med lite musik också. Pojkarna börjar bli trumexperter och klarar flera begrepp galant nu. Snabbt, starkt och stopp är de som är lättast. Lite svårare är det med svagt, men det är ju inte lika roligt heller 😉
Vi spelade även på instrument som kräver tvåhandsfattning och samspelade i två musiklekar, en där vi var i skogen och det började storma och en där vi kunde göra ringar och en lång orm av två hopprep som alla höll i.

img_8115 img_8116

Dagen började som den brukar med samling och lådarbete och Jacob hade en utmaning i att sortera pärlor efter storlek.

img_8095

Som vanligt avslutade vi dagen med våra iPads. Tyvärr hann inte Angelo prata till någon bild idag för det var för roligt med musiklektion och tiden rann iväg. Max och Jacob hann dock med lite bildprat och sedan en kort stunds eget arbete med iPaden.

img_8125

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *