Tisdag den 27/9

Full rulle är det som gäller på tisdagar eftersom man ska passa bussen till badet, så samling och lådarbete måste kortas ner lite dessa dagar. Trots det hann Max gå igenom sina nya mål och verkade tycka att det var spännande att titta på dem. Han har tidigare visat att han också vill ha såna bilder som Jacob har på sin bänk och idag var det dags :-).

img_8052img_8057

Sedan gav vi oss av till badet medan Jacob och Ellen stannade kvar i skolan. På badet hände många olika saker, bland annat tränade Max på att gå och Angelo på att ligga på rygg och sprattla med benen. Under tiden hade Jacob fysträning i skolan där de bland annat dansade med scarfsar och bollade med en ballong.

img_8063 img_8085 20160927_103313

Dagen avslutades med äppelarbete. Vi sorterade stora och små äpplen, tränade vår äppelrap och gömde ett äpple.
I väskan ligger ett uppdaterat schema. Vi har ändrat några tider och lagt till ämnet musik på onsdagar även om just musik genomsyrar våra skoldagar utan att det står på schemat.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *