Torsdag den 22/9

När vi hade spelat på trumman på dagens samling var killarna fortfarande spelsugna. Därför plockade vi fram tonboxarna och såg om vi kunde spela med båda händerna på dessa. Det blev genast en hel orkester i klassrummet. Att greppa dessa klubbor, titta noga var man ska spela och lyckas träffa rätt så att det klingar fint är verkligen en utmaning som kräver hög koncentration.

20160922_085738_resized20160922_085830_resized

Jacob och Max fortsatte med att måla sina äpplen efter rasten medan Angelo som missade gårdagens äppelmostillverkning, och hade spetsat in sig på detta sedan förra veckan, gjorde en ny omgång mos. Denna gång var han helt klar över vad som skulle göras och jobbade på med snabbhet och energi.

img_7995 img_7999 img_8001

Vi andra fick nöjet att smaka på moset under kulturpasset och det gick snabbt att tömma grytan 😉
Därefter fortsatte vi med äppelfokus och lekte/sjöng ”Gömt ett äpple”. Det var roligt att se Jacob som plötsligt och tydligt knäckte koden för vad man förväntas göra med denna övning och både gömde och letade med stor entusiasm. Att leta efter något som försvunnit är verkligen inte det lättaste, speciellt inte i ett rum där det finns en hel del annat som kan locka på villovägar.

20160922_124821_resized

I morgon är det idrott i gympasalen igen.

 

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *