Tisdag den 7/6.

Kul att ses igen efter några dagars härlig ledighet. På dagens samling var det Amina som stod i fokus. Det var hennes födelsedag och flaggan stod plasserad på hennes bord. När det var dags att sjunga kom hela 1-4:an in och förstärkte grattulationskören.

IMG_4563IMG_4566

Mitt i samlingen knackade det på dörren och Jeanette och Trille, som är sjukgymnaster på habiliteringen kom in. Dom ville hälsa på Daniel och Amina den här gången. Så när Savannha gick iväg till idrott, Hanna och Johanna till badbussen, stannade vi kvar. Amina fick visa hur fint hon står i sin spårulle och Daniel hur bra han är på att gå med rollatorn.
Efter lunch kom Håkan och bjöd oss alla på kalas. Han berättade för eleverna att på fredag slutar han som rektor för oss och börjar ett annat jobb. I stället kommer en kvinna som heter Eva-Stina som skall efterträda honom som rektor för särskolan.

IMG_6533

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *