Fredag den 3/6.

Bara en kort vecka kvar av läsåret 2015-2016. Så här års är det svårt att fokusera på hårt skolarbete, Helst vill man bara njuta av de sista dagarna i varandras sälskam innan den långa ledigheten tar vid.
dessutom är det studenttider och det har gjort att gruppen är väldigt liten.
På förmiddagen fokuserade vi på att göra färdigt det bildarbete som var på gång. De sista fjärilarna blev färdigställda och monterade på en fin ”sommarhimmel” i klassrummet.

IMG_2850 IMG_2852 IMG_2845IMG_2854

Därefter var alla sugna på att vara ute i det fina sommarvädret. Så det fick bli en lång rast med många olika roliga aktiviteter. Men efter att ha gungat, promenerat, åkt karusell och kört rullstol, en lång stund var alla väldigt törstiga och det passade bra med en drickapaus.

IMG_2860 IMG_6517 IMG_6519IMG_2862 IMG_2872

När vi ätit lunch tittade vi på vad vi gjort i veckan och pratade om alla bilderna i bloggen.
Sedan sjöng vi alla sånger som skall sjungas på skolavslutningen nästa fredag. En del sjöng Hanna och Savanna för oss och andra sjöng vi alla tillsammans.


Trevlig helg.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *