Onsdag den 1/6

Så var det första juni och sommaren har börjat enligt almanackan, även om vädret har lurat oss att tro att den redan varat en tid. Detta väder utnyttjade Savannha och jag under lunchen, som med korv, bröd och dricka i utflyktsformat manade till picknick på skolgården. Vi placerade oss på en bänk utanför matsalen och njöt av både sol och lunch.

IMG_4528

Morgonen började i aulan där det var Tunarevy. Alla elever i åk.9 hade tillsammans en lång föreställning och vi avnjöt första akten innan det var dags för lite förmiddagsfika.

thumb_IMG_6371_1024 thumb_IMG_6373_1024 thumb_IMG_6374_1024

Efter fikat fick var och en välja aktivitet. Alla hade två valmöjligheter och Hanna, Johanna och Daniel gick tillbaka till föreställningen medan Savannha valde att arbeta med mig och Angelo valde att gå ut ihop med Robin.

Efter lunch övade vi alla sommarsånger och på Angelos initiativ sjöng vi även spöksången som vi lärde oss igår. Därefter var det, som vanligt på onsdagar, olika aktiviteter för allihop.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *