Onsdag den 25/5

I morse samlades vi åter kring förmiddagsfikat för att i god tid hinna ge oss av  till konserten. Angelo, som inte var så sugen på fika, passade på att titta på sina filmer vilket även Johanna och Savanna gärna ville se.

IMG_6221 IMG_6223

Så gav vi oss av mot stan.

IMG_6225

De som cyklade fick några minuter över för en avstickare till lekplatsen i Botan

.IMG_6232

Konserten bjöd på svängig musik och vi var många som diggade med.

IMG_6244

Tillbaka på skolan var det hög tid för lunch. Alla var hungriga och den här gången var även Angelo sugen. Redan på väg till konserten började han prata om mat och med panerad fisk, potatis och god sås var läget toppen.

IMG_6247

Efter rasten samlades vi en kort stund och berättade en ”Tokig berättelse” innan vi, som alltid på onsdagar, delade upp oss på olika aktiviteter. Amina jobbade vidare med sin Storyline på elevens val och Johanna som var lite trött hade bestämt med Nickie att de skulle ta med sig en filt till parken och passa på att vila sig där en liten stund.

image2IMG_1488

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *