Fredag den 20/5

Under förmiddagsfikat fick vi fint besök. Det var Johan och sonen Frans som var på utflykt och hälsade på lite i skolan. Vi var alla nyfikna på att höra hur det var med lillasyster och hela familjen. Därefter gick vi in för att jobba med bildarbete.

IMG_6191

Idag var det våra fjärilar som skulle göras färdiga.

IMG_4496 IMG_4489 20160520_101315_resized

När alla kände sig nöjda med bildarbetet försökte vi starta den nya smartboarden i musiksalen. Tyvärr fick vi, trots att vi ringde på hjälp, inte igång den så vi fick gå tillbaka till klassrummet och den gamla smartboarden. Tur att man har två 😉
Där kunde vi sedan sudda fram olika bilder på skärmen och prata om vad vi hittade.

IMG_4502

På lunchrasten var det som vanligt fredagsdisco och Amina och jag dansade hela rasten.

IMG_6194

Så avslutade vi med blogg och sångstund. Angelo valde ”Vipp på rumpanaffären” och idag försökte vi köpa studsbollar. Som vanligt hade inte affären det man frågade efter men man kunde köpa en massa studs. Det ville Angelo gärna göra flera gånger 🙂

IMG_4508

I Savannhas, Aminas och Daniel väskor ligger ett papper från skolsköterskan som ska fyllas i och skickas tillbaka till skolan snarast.

Trevlig helg!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *