Måndag den 11/4

Efter morgonens samling gick Angelo ut en stund i den fina vårsolen medan vi andra började på en ny räknesaga.

På idrotten tog Hanna, Amina och Daniel en tur i parken innan de hade intervallträning i idrottshallen. Under tiden arbetade Savannha och Angelo med sina låduppgifter, Savannha innan hon gav sig av på en promenad till lekplatsen och Angelo innan han tog itu med att måla och dekorera sitt stora A.

image1

Efter lunch hade vi musik där vi fortsatte med att öva inför ”Hela särskolan sjunger” och berätta trumsagan om de tre trollen. Det är verkligen roligt att se hur väl gruppen anpassar sitt spel efter berättelsen. Därefter plockade vi, liksom i fredags, fram en ballong som vi efter att ha räknat till tre släppte iväg så att luften pös ut. Det är väldigt spännande att se var den hamnar.

IMG_5757 IMG_5759 IMG_5756IMG_5758

Innan vi sa hej då till varandra och delade upp oss den sista stunden passade vi ballongen mellan oss till musik.

IMG_2413

Amina och Hanna avslutade dagen med ett arbetspass vid smartboarden, Savannha med lite bildsnack vid iPaden och massage och killarna gav sig av för hemfärd.

IMG_2430 IMG_2423

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *