Tisdag den 5/4

Det är en fröjd att arbeta med engagerade elever, och det har vi gott om i vår klass 🙂

Jag önskar att ni som inte var här kunde varit med på vårt kulturpass idag och sett all aktivitet. När vi berättade sagan om de tre trollen som var ute i skogen och gick så satt det fem fokuserade trumslagare och gjorde ljud till historien.

IMG_5636 IMG_5640IMG_5635

Därefter var det samma gäng som diktade ihop en tokig berättelse som vi sedan sjöng och berättade. Roligast var nog när Amina bestämde att grodan skulle heta ”Fisk”. Det skrattade vi gott åt 🙂

Efter allt berättande avslutade vi gårdagens omröstning. Amina och Hanna fick lägga sin röst på vilken sång vi ska framföra på ”Hela särskolan sjunger” och därefter hade vi en vinnare. Det blev ”När man sjunger blir man så glad” som segrade med god marginal och denna sjöng vi med hjärtans lust innan vi gick på olika håll för att titta på våra iPads.

Savannha avslutade dagen med lite massage ihop med Janni och mig. Det var avkopplande och härligt.

IMG_5639

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *