Tisdag den 29/3

Så var vi tillbaka i skolan igen. Det är roligt att träffa varandra efter ett lov men också tröttande att gå upp tidigt och arbeta hela skoldagen. Med lite tidsomställning i kroppen på detta samt dessutom bad, idrott eller uteaktivitet  under förmiddagen var det flera som var lite extra trötta mot slutet av dagen. Angelo löste detta på ett härligt sätt genom att vila sig lite i gungan när jag puttade på, efter ett intensivt utepass.

IMG_5536 IMG_5539

Efter lunch samlades vi alla för ett kulturpass. Idag övade vi på de sånger som vi ska sjunga på ”Hela Särskolan sjunger” om några veckor. Vi ska samlas hela gänget för en sångstund och inför det har vi några sånger som vi vill öva. Till en av sångerna passar det bra med lite trumpuls.

IMG_5542 IMG_5541 IMG_5540

Arbetspasset avslutade vi med en tokig berättelse som idag handlade om en anka som brukade bada i sovrummet. Historien hittade vi på tillsammans med hjälp av bilder och det var flera som drog på munnen åt badplatsen 😉
Ju tokigare det blir desto bättre!

IMG_5545

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *