Onsdag den 27/1

Dagens stora happening var en blåsorkesterkonsert i aulan. Kulturskolans ”Blås 2” var på besök och spelade för hela F-3. Det var väldigt lyckat! När de drog igång var det flera av eleverna i klassen som tyckte att det lät mycket och höll för öronen men efter hand  försvann händerna därifrån och kunde användas för att klappa eller digga. Johanna, som också från början tyckte att det lät lite för mycket, avslutade konserten med att verkligen njuta och koppla av till musiken. Vi fick också en inbjudan till öppet hus på kulturskolan som ska vara på lördag. Lapp ligger i väskan.

IMG_4712  IMG_4720

Efter konserten gick vi ner till klassrummet och gjorde vår egen blåsorkester. Alla som ville fick också prova på att dirigera sina kompisar. Det var häftigt när alla slutade samtidigt som dirigenten gjorde stopptecken.

IMG_4731 IMG_4735

IMG_4740 IMG_4738IMG_4744

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *