Tisdag den 26/1.

Dagens stora händelse var när brandlarmet gick. Det var brandövning och vi fick alla skynda oss ut. Vi i särskolan har privilegiet att i förväg bli informerade om när det är dax för brandövning. Så i morse på samlingen kunde jag berätta för eleverna vad som skulle hända.
Några tyckte det var lite jobbigt med det höga ljudet, men för övrigt var det mest spännande.

När vi blivit avprickade på uppsamlingsplatsen, fick vi återvända in för att fika.
Amina och Savannaha tog Viggo med sig till badet i dag och vi som var kvar på skolan satte igång att jobba.
Hanna började på ett nytt halsband och så fortsatte hon att jobba med bokstäver. I dag var det dax för bokstaven S och nu har vi så många bokstäver att det går att göra lite ord. Det är kul.

IMG_1985

På eftermiddagen Berättade jag sagan om ”Leoparden som tappade en fläck. I den sagan fins det många olika känslor representerade och när jag berättat klart provade vi att låtsas olika känslor. Eleverna var väldigt uttrycksfulla.

IMG_4685 IMG_4684 IMG_4678 IMG_4673 IMG_4671

Vi avslutade dagen med ett individuellt arbetspass. Då jobbade Hanna med en ny arbetsbok tillsammans med Caroline. Amina jobbade med bokstaven i, Johanna lyssnade på en bok och Savannha fick en stunds massage.

IMG_3570

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *