Fredag den 22/1.

Det har varit en ovanlig dag i skolan. Både Caroline och Lisa har varit iväg på utbildning hela dagen. Istället har vi haft Leo och Linnea här. Ingen av dom har jobbat med oss i skolan tidigare. Men det var två lugna trevliga ungdomar som dök upp i klassrummet i morse. Dagen har avlöpt lugnt och smidigt.
På förmiddagen hade vi bild. Då målade vi på is. Det var fint att se hur färgen spred sig i isen och hur man kunde se igenom den vad som målats på andra sidan. Alla var väldigt fokuserade på uppgiften.
Savannah, Johanna och Daniel hann med en stunds pulkaåkning också, medan Leo läste en saga med Amina.
Daniel hade även Puran på besök. Dom hann både med att åka lite pulka tillsammans och att jobba en stund.
efter lunch tittade vi i bloggen, på vad vi gjort i veckan. Sedan läste vi boken om känslor. Alla fick visa hur man ser ut vid olika känslor. Jag blev imponerad över hur duktiga eleverna var på att se arga, ledsna och till och med rädda ut.

20160122_101857_resized IMG_1972 IMG_1974 IMG_1977

Trevlig helg!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *