Torsdag den 17/12.

Vi har haft en härlig och intensiv dag i skolan. Den började med att alla skyndade sig till Allhelgonakyrkan, Savannha som skulle vara med i kören gav sig av först. Därefter promenerade Daniel och Amina iväg. Johanna fick sällskap av Viggo på cykeln. I kyrkan bjöds vi på en fantastisk julkonsert, men Luciatåg, änglar och tomtar som sjöng så fint. Tillbaks på skolan var det lunch. I dag bjöds det på julmat. En del fokuserade på köttbullarna, andra på prinskorv. Johanna föredrog brunkålen.
På eftermiddagen hade vi lite fest tillsammans med 1-4:an. Vi avtackade våra båda lärlingar, Ida och Johanna. Nästa termin kommer dom placeras på nya praktikplatser. Vi kommer att sakna dom mycket.
Slutligen avrundade vi skoldagen med att leka ”Vi komma ifrån Ria-ra” i dramasalen.

IMG_3264 IMG_4267Image 2015-12-17 at 13.38 Image 2015-12-17 at 13.37

I morgon har vi skolavslutning. Det kommer vi fira med en gemensam julfest med särskolans låg och mellanstadier.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *