Måndag den 30/11.

IMG_1592

Den sista november och årets första riktiga höststorm har drabbat oss med full styrka.
På samlingen tände Amina det första adventsljuset och vi sjöng några julsånger. Det lät på eleverna som om det var härligt bekanta tongångar. Johanna hade idrott under tiden, men det blir många fler chanser till ljuständning och sång under hela december.

FullSizeRender
Efter förmiddagsfikat var det musik med 1-4:an för Johanna, medan Amina och Hanna gick med Johan till idrott. Dom var båda väldigt förväntansfulla och hoppades på att få leka ”palla Äpplen”- lekan.
Savannha och jag klädde på oss och gick ut för att leta kottar. Vi hittade en hel massa som vi plockade i en påse. När vi kom hem undersökte vi och jämförde kottarna. Vi la dom i en korg för att torka. Det blir spännande att se vad som händer med dom om några dagar.

IMG_3150
När lunchen och lunchrasten var slut fortsatte vi med den stora målningen som varit på gång några måndagar nu. Till jul tror jag den är färdig. Under tiden turades eleverna om att titta på dagens bilder och jobba lite i sina iPads.

IMG_1596 IMG_4107 IMG_4109

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *