Fredag den 27/11.

IMG_1560

Äntligen fredag tyckte Hanna när hon kom till skolan i morse. Fredagar är nämligen ”Minimellodag” på TV och det tycker Hanna jättemycket om.
När vi avslutat samlingen och hade full koll på vilken dag och månad det är och vilka som var i skolan i dag, gick vi för att fika. Då dök min dotter upp tillsammans med sin son Tyr. Det var roligt med besök.
När alla ätit sin frukt satte vi igång ”minimello” på youtube. Vilket ös det blev.
När det var dax att ha bild målade Daniel, Johanna och Amina varsin fin målning med bokmärkstomtar på. Hanna och Savannha var sugna på att göra var sin ”Minimellofigur”. så vi tömde skåpen på divers material och snart var skaparverkstan i full gång. Medan jag städade undan passade alla andra på att dansa lite.

IMG_3136IMG_1562 IMG_1573 IMG_1574IMG_9319
Exeter lunch hade figurerna torkat, precis som den fina scenen som Petra gjort. Flickorna lekte ”Minimello” med klasskamraterna som publik.

IMG_1584
När skolan var slut och det var dax för fritids fick det bli ett par youtubeklipp till.
Så den här dagen har vi verkligen haft Minnimellotema.

20151127_131151_HDR

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *