Måndag den 16/11.

Den här dagen har varit ganska blöt och regnig. På förmiddagen hade Amina, Hanna och Daniel idrott. Johan var hemma med sjukt barn, men Nickie och Ellen genomförde idrottslektionen på egen hand. Johanna hade musik med 1-4:an, medan Savannha jobbade i klassrummet med mig. När hon var färdig med sina låduppgifter fick hon plocka fram sin iPad. Där öppnade vi apan ”dot collector” Det kräver koncentration för att föra alla de olika ringarna till det svarta hålet, där de skall trilla ner. Savannha fokuserade väldigt fint en bra stund.

IMG_3946IMG_1372

Efter lunch försvann Amina till Sara på syslöjden. Där gjorde hon färdigt sin gröna toffs, som vi monterade på hennes finna randiga mössa. Glädjen var stor när hon fick ta med sig mössan och visa för alla i klassen.
Resten av eleverna fortsatte med projektet som vi startade förra måndagen. dom målade och sydde pärlor i två grupper som avlöste varandra.

IMG_3100IMG_3945 IMG_3942

I morgon är inte Lisa och jag i skolan. Vi skall på en utbildningsdag. Petra och Pontus kommer att vikariera.
Det innebär att vi har ställt in badet. Dessutom blir det inget blogginlägg i morgon.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *