Måndag den 19/10.

Vi har haft en härlig och intensiv dag i skolan. Hela klassen har varit här hela skoldagen och det tycker vi är riktigt roligt.
Johanna började med idrott direkt på morgonen, medan resten av klassen hade samling. När vi alla fikat var det de Hanna, Amina och Daniel som hade idrott. Då var det musik med 1-4:an för Johanna. Savannha och jag gick till biblioteket, där vi lämnade en bok och läste några sagor. Vi hann också med en promenad i parken. Där tittade vi på alla fina höstträd och de olika färger som löven har fått. Vi hittade en äkta kastanj och kände på de taggiga fruktskalen och tittade på hur fint kastanjerna låg i skalet.

Efter lunch bakade vi bullar. Engagemanget var lite olika bland eleverna, men Savannha, Amina och Hanna njöt i alla fall av baket och hade riktigt roligt tillsammans. Det blev mycket kladd och fniss.

IMG_2951 IMG_2959IMG_1230

Hoppas ingen har missat att det är utvecklingsdag på onsdag och varken skola eller ”fritids” för eleverna.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *