Onsdag den 14/10

Nu packar och packar vi i skolan för att göra oss redo för flyttlasset som ska gå nästa tisdag. Våra möbler flyttar inte förrän det blir höstlov och efter lovet börjar vi skolan i den gamla byggnaden för att sedan tillsammans tåga över till vår nya skola. Igår packade och städade Lisa och jag på kvällen, vilket innebar att det blev en hel del skräp att slänga. Eftersom containern inte kom förrän i morse så fick skräpet vänta i korridoren över natten. När matrasten var slut hjälptes vi åt med att slänga allt skräp. Det var så roligt så efter hand fick vi hjälp av flera andra elever. Till slut var det rena rama slängfesten på skolgården 🙂

IMG_3424 IMG_3427 IMG_3428 IMG_3431

Under dagen har vi hunnit med både det ena och det andra. Savannha hade ett långt individuellt arbetspass under förmiddagen med mig.

IMG_3422

Johanna var inne i 1-4:an under förmiddagen där hon bland annat blåste såpbubblor ihop med Ammi och lyssnade på olika ljud och letade efter vilken bild som kunde passa ihop med ljudet.

DSC_1315 DSC_1310

Amina och Daniel hade idrott ihop med Johan. Där tränade de bland annat magmuskler och armmuskler genom att resa sig upp från tjockmattan med hjälp av ringar.

20151014_102855_resized 20151014_103325_resized

På eftermiddagen samlades vi i vår låtsasskog. Som vanligt var det växelvis lugnt och tyst eller storm så att alla löv flög omkring.

20151014_123719_resized

Dagen avslutades med elevens val för flickorna och ett individuellt arbetspass för Daniel.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *