Måndag den 12/10

Morgonen började med idrott för Johanna. Under tiden hade Savannha och Amina samling och ett kort kulturpass i klassrummet. De båda tjejerna fick välja mellan att berätta en trumsaga eller låtsas att vi går ut i skogen där det blir storm. De valde det senare.

IMG_2849

Därefter var det byte i idrottshallen och Johannas tur att vara i klassrummet på musiklektion tillsammans med övriga kompisar i 1-4:an. Vi arbetade med kontrasterna
att spela – ta paus
spela svagt – spela starkt
Vi tränade även bland annat pulsspel, instrumentkännedom och att samspela i lek till musik.

DSC_1295

Efter lunch gav sig Amina av till slöjden för att sy färdigt sin mössa. De andra tog sig an degen i ett brödbak. Daniel, Savannha och Johanna har bröd med sig hem. Ni som fick med korgar hem får gärna skicka tillbaka dem i morgon. Amina har med sig sin nya mössa hem.

IMG_2861 IMG_2857 IMG_2855 DSC_1301

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *