Måndag den 31/8.

Så har vi redan hunnit fram till den sista augusti. I morgon är det enligt almanackan höst. Men oj vad många fina sensommardagar och härliga höstdagar vi ser fram emot under höstterminen.
I dag har vi haft en väldigt liten skara elever. Bara Johanna och Savannha var i skolan. På samlingen uppstod lite funderingar över var Husein och Max håller hus nu. Så det fick bli ett litet studiebesök på högstadiet innan förmiddagsfikat När alla fått något i magen, begav sig Johanna till idrotten där hon träffade Max och Husein igen. Savannha gick med mig och hade bild. Vi blandade gips som vi hällde i en form. Däri ”planterade” vi de fina grenarna som vi målat tidigare.
På lunchrasten var tjejerna på lekplatsen där de gungade och klättrade.
eftermiddagen ägnades åt att koka äppelmos. Vi provade hur det smakade både med och utan socker.

image image image image image image

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *