Fredag den 28/8

Så var det fredag igen och äntligen hela klassen samlad 🙂

Det var verkligen roligt att ha alla eleverna på plats samtidigt, även om det kanske blev lite rörigt stundtals. Vi är ju ganska många när alla barn och vuxna ska samsas i klassrummet, men allt gick bra och vi har njutit av fredag; Samling, bildarbete för Johanna och Hanna, ett arbetspass för Amina och Daniel där vi jobbade med bland annat munmotorik och att leta efter försvunna saker och personer, en promenad för Savannha ihop med idrottsgruppen, blogg och en lång sångstund där barnen fick välja flera sånger var. Under bloggpasset såg vi ett instrument på torsdagens blogginlägg som vi fick chans att prata om och jämföra med instrument som vi har i klassrummet. På bilden var det en stor tonbox men den liknade en xylofon så vi plockade fram båda sorternas instrument och jämförde.
På förmiddagen var det dessutom fotografering tillsammans med de andra klasserna i Grundsärskolans åk.1-6. Många var vi som skulle samsas på samma fotografi och jag var så imponerad av barnens koncentration!

Trevlig helg 🙂

IMG_2623 IMG_2651 IMG_2657 IMG_2661 IMG_2666

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *