Onsdag den 26/8

Idag har det varit full aktivitet hela dagen och både barn och vuxna börjar känna sig varma i kläderna igen efter en dryg veckas arbete. Även schemat, som är lite snurrigt i början av en termin, börjar kännas bekant och vi har arbetat på utifrån det i det stora hela. Efter gemensam samling och kulturpass så delade vi upp oss i två grupper. Daniel jobbade på bra i idrottshallen medan flickorna arbetade individuellt med sina lådor. När de jobbat koncentrerat i en halvtimme lekte vi en gemensam lek där vi spelade flöjt och gömde oss så att man kunde höra var man skulle leta. Det var roligt men också lite spännande.

IMG_2559

IMG_2561 IMG_2563

Efter lunch när vi skulle dra igång musiken hade gruppen tjuvstartat ute i kapprummet och satt och sjöng och klappade tillsammans. Det var en härlig syn!

IMG_2566

I morgon ger sig Daniel och Johanna av till Kulturskolan under förmiddagen ihop med mig och Caroline . Vi har slagit ihop oss med eleverna i klass 1-4 och kommer att åka i två blandade grupper, fem veckor vardera, under hösten.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *