Torsdag den 11/6.

Så har vi då med lite kluvna känslor avverkat läsårets sista skoldag. Nu återstår endast avslutningen och sedan är det sommarlov. Vi skall säga hej då till varandra för att inte ses på många veckor. Och vi skall särskilt säga hej då till Max och Husein som börjar högstadiet efter sommarlovet. Det kommer att bli spännande och roligt för dom, men vi kommer att sakna dom i klassen.
Men visst skall det bli skönt med lov. När vi ses i höst har vi Hanna med oss i klassen. Hon är en pigg och glad liten tjej som ser fram emot att börja på vår skola.

I dag har vi haft genrep i aulan inför morgondagens framträdande. Därefter har vi jobbat med dekorationer till kaffebordet i morgon. På förmiddagen gipsade vi krukor att ställa blommor i. Medan vi år lunch och hade rast fick dom torka.
När vi kom in efter rasten kom vår rektor, Håkan på besök för att önska alla elever ett riktigt härligt sommarlov. Slutligen hann vi med att måla och glittra förmiddagens alster innan det var dax att avsluta skoldagen.

IMG_0921 IMG_1804 IMG_1805 IMG_1808 IMG_1810 IMG_0928 IMG_0926 IMG_0925

Välkomna på skolavslutningen i morgon kl. 8.30, all som har möjlighet.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *