Fredag den 5/6

Idag har vi blivit påminda om att sommarlovet faktiskt kan vara på väg. Strålande solsken hela skoldagen gjorde det extra härligt med rast, vilket eleverna hann med två gånger idag. Första tillfället var efter morgonens övning i aulan tillsammans med övriga elever i A- och B-husen. När vi sjungit igenom avslutningsprogrammet med bravur två gånger var eleverna välförkänta av en rast, som de verkade njuta av i fulla drag. Savannha och Johanna hade så kul i sandlådan att de fortsatte prata om att de ville vara ute och leka när vi gick in för att äta lunch. Som tur var så behövde de inte vänta så länge eftersom middagsrasten var direkt därefter. Det var både roligt att hitta på aktiviteter och att sitta i solen och njuta av sällskapet och vädret.

IMG_1777

Dagen avslutade vi som vanligt med att titta på veckans blogg och och ha en sångstund där alla fick välja varsin sång. Även Caroline fick chansen att välja en sång och då blev det en sång som handlade om en stor trumma. Den hade vi inte sjungit på länge.

Trevlig helg!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *