Torsdag den 4/6.

För Amina och Max del började dagen med idrott. Det var att åla som stod på schemat i dag. Max tyckte det var en tuff start på morgonen och ville hellre ligga och vila på madrassen, men med lock och pock lyckades han ändå avverka ett par rundor. Amina jobbade hårt och efter två gånger fyra meter var det skönt att ta igen sig hos Johan en stund. Därefter tog hon nya tag och ålade en omgång till.

IMG_7013

efter samlingen var det Savannhas tur att baka. Hon ville gärna ha hjälp av Max och det ville han. Det blev en fin chokladkaka, så nu hoppas vi på många tårtätare på skolavslutningen.
Husein och Johanna följde med mig och Caroline på snäckjakt i Tunaparken. Vi hittade flera fina snäckor som satt och sov på trädstammarna. Dom tyckte nog det var lite kallt, för när vi tog dom på våra varma händer så piggnade dom till. Det var spännande att se hur dom sakta kröp fram ur sina skal och började ta sig fram.
när vi kom tillbaks till skolan visade vi dom fina snäckorna för Savannha och Max.

IMG_0856  IMG_0865IMG_0890

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *