Onsdag den 3/6

När man börjar skolan på morgonen kan det ibland vara lite skönt att bara sätta sig ner och vila. Det var vi flera som kände i morse, så här i slutspurten av terminen, men det var bara Max som gick på sin känsla och kröp upp i Carolines knä en stund.

IMG_1732

När vi hade avverkat idrott, lådarbete, fika och samling så plockade vi fram ingredienser och gav oss i kast med att baka nya tårtor till avslutningen, istället för den som blev bränd i förra veckan. Nu i en rengjord ugn till på köpet 😉 . En riktigt härlig stund i köket följde med stort engagemang och deltagande, både i själva arbetet och i att smaka på smeten.

IMG_1737 IMG_1735 IMG_1734

IMG_1750 IMG_1747 IMG_1745 IMG_1739

Efter lunch fortsatte vi öva på fruktsångerna. Då fick vi dessutom besök av Johanna som går på Vipan och ska vara lärling hos oss i höst.

IMG_0833

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *