Tisdag den 26/5.

Slutet av terminen närmar sig med stormsteg. I dag var det sista badet innan sommarlovet. Det var mycket lek och bus i basängen. Lite spännande blev det när Johan spände på sig en hajfena och simmade runt och skojade med eleverna.

IMG_6782 IMG_6797

Savannha och jag passade på att plocka fram cykeln och åkte en runda med den. Vi tog en tur ut mot Södra Sandby. Det är fin cykelväg dit och det var mycket att titta på längs vägen. Rätt var det var hamnade vi på Sularpsfarmen. Där mötte vi många olika djur, höns, får, gäss, kaniner m.m. I den lilla butiken kunde vi köpa frukt att smaska på innan det var tid att cykla tillbaks.

IMG_2234 IMG_2232 IMG_2233

På eftermiddagen gick vi till parken för att titta efter gråsuggor. Under en stock hittade vi en massa stora fina gråsuggor. När vi la dom på rygg kunde vi se att dom hade väldigt många ben, men dom hade bortom att vända sig tillbaks. Det var nog skönt när dom fick komma tillbaks i jorden och vi rullade tillbaks stocken igen.

IMG_0627 IMG_0645 IMG_0638 IMG_0633

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *