Torsdag den 30/4.

Valborgsmässoafton. Nästa gång vi ses i skolan är det redan maj. Tiden rusar iväg och nu jobbar vi med våren och den stundande skolavslutningen som tema.
I dag har det varit en märklig dag, med väldigt få elever. Vi började dagen med idrott för ett par och lådarbete för ett par andra. Till fikat fick vi välkommet besök av Carin som driver kommunikationsprojektet. Savannha fick känna när det lilla barnet i Carins mage sparkade. det var en spännande upplevelse.
efter samlingen jobbade Daniel med mig. Vi tog fram hans iPad och arbetade med den.

När vi ätit lunch läste vi några böcker om våren och några djur man kan möta i naturen så här års. Amina började med min hjälp göra en digital bok om de blommor hon hittat och fotograferat på våra promenader.

DSC_0475 IMG_0391

På måndag träffas vi på habiliteringen för att prova deras sznoselrum. Eleverna åker dit med sina skolskjutsar.

Vi önskar er en skön helg och en trevlig Valborgsmässoafton.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *