Tisdag den 28/4

Idag avslutade vi vårt teaterprojekt med Teater Sagohuset. Vi började som förra veckan i idrottshallen, tillsammans med de andra två klasserna, där vi lekte en namnlek, dansleken ”Släpp en liten fågel” och gjorde musikstopp. Liksom förra veckan delade vi sedan upp oss i två grupper för att öva på våra sagoteatrar. Slutligen återsamlades vi i idrottshallen för att spela upp teatrarna för varandra. Det var riktigt roligt!

IMG_1006  IMG_2043IMG_1011 IMG_1049

Amina och Daniel passade på att utnyttja badet på habiliteringen och fick en lyxstund där tillsammans med Johan, Johan, Nickie och Caroline. Att bada är verkligen en höjdpunkt på hela veckan och vi valde därför att låta några åka trots teaterprojektet.

DSC_0444 DSC_0442

Efter teater och bad återsamlades vi i matsalen och sedan var det inte så mycket tid över för att hinna arbeta mer idag. Därför avslutade vi dagen i solskenet på skolgården innan det var dags att säga hej då och åka på olika håll.

IMG_2047 DSC_0464 DSC_0459_1

 

IMG_2054

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *