Fredag den 24/4

Så var det fredag igen. Tiden går så snabbt när man har roligt 🙂

Idag var det, till skillnad från igår, en dag som följde schemat. Efter samling och förmiddagsfika delade vi som vanligt upp oss i två grupper. Husein och Savannha gav sig av till biblioteket för att lämna tillbaka böcker och låna nya medan de andra hade bild. Sedan bytte vi aktiviteter. Daniel, Amina och Max gick däremot inte till biblioteket, eftersom vi redan hade nya böcker, utan använde sin boktid åt att läsa istället. I bildsalen fokuserade alla på att måla av de blommor som barnen fotograferade i parken förra veckan. Det blev härliga målningar!

IMG_0973 IMG_0975IMG_1997 IMG_1989 IMG_1980

På måndag är det friluftsdag hela dagen och därför behöver ingen komma ombytt för inomhusidrott.

Trevlig helg 🙂

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *