Tisdag den 14/4

Det var en förväntansfull skara som gav sig iväg till simhallen i förmiddags. Extra spännande var det för Johanna som skulle få vara med för första gången på ganska länge. Det blev en härlig men kort stund i simbassängen som jag tror flera hade önskat skulle vara lite längre.

Väl tillbaka på skolan var alla ganska hungriga och då var det gott med mat. Eftersom det regnade valde gänget att vara inomhus under rasten.

Som avslutning på dagen arbetade vi med att få bollar att röra sig på tavlan. Vi pratade i mikrofon, sjöng, klappade i händer, spelade på flöjt, trumma och tamburin och försökte på alla sätt få bollarna att dansa. Bäst gick det nog med tamburinen 🙂

IMG_0700 IMG_0705 IMG_0710 IMG_0712 IMG_0714

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *