Onsdag den 22/10.

Så var denna korta skolvecka redan slut.
Efter förmiddagsfikat samlades vi i idrottshallen för att fira lyktdag med hela B-huset. Det är väldigt fint och stämningsfullt när nästan hundra barn sitter i en ring och sjunger sånger om ljus och medmänsklig värme. Vi passade på att berätta lite om varför vi firar Alla helgons dag och att det kan kännas bra att tända ett ljus för den man tänker på och/eller saknar.
När vi ätit lunch tittade vi på veckans blogginlägg och film från förmiddagen. Filmen kan vi tyvärr inte lägga på bloggen eftersom vi inte vet vilka barn i huset som får finnas på nätet.
Vi packade också in de fina lyktorna i silkespapper och la ner i respektive skolväska.
Amina hade med sig inbjudningskort till sin Hallowenfest som är nästa lördag. Lyckan och förväntningarna var stora hos både värdinna och inbjudna gäster, då alla stoppade ner sina kort i väskan. Så i dag finns en del att hitta i elevernas skolväskor.

IMG_0953 IMG_9067 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dagen avslutades med att vi sjöng ljussångerna igen, denna gång i klassrummet. Sedan återstod bara att säga hej då och ha ett bra skollov.
Trevlig helg och ha ett skönt lov ni som är lediga, så ses vi igen om en dryg vecka.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *