Måndag den 20/10

Nu när vi närmar oss höstlovet så har det verkligen blivit höst på riktigt. Det kunde vi även se i den korg som Daniel och Amina kom hem med efter en tur till parken. Fullt med fina höstlöv hade de samlat för att vi i morgon ska kunna göra lyktor till vår lyktdag på onsdag.

IMG_3549 IMG_3551

Den andra gympagruppen hade som vanligt idrott inomhus. Det brukar även Daniel och Amina ha på måndagar men idag kunde Clara bara ha den ena gruppen så därför utnyttjade vi tiden för att kunna samla löv.

I klassrummet var det som vanligt full aktivitet med lådarbete. Lisa J var på utbildning men  Alexandra och Morten axlade hennes arbetsuppgifter med Amina och Husein.
Johanna och jag övade bland annat på att sjunga. Det kan vara en utmaning att delta aktivt i sång och här ser vi hur Johanna övar på att sjunga Ah.

Efter lunchrasten samlades vi för att ha hela huset. Idag övade vi lite extra på våra ljussånger inför onsdagens lyktdag.

IMG_3553

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *