Torsdag den 16/10.

Dagen började med idrott för några och lådarbete för andra. Sedan träffades vi i klassrummet för att fika. När vi började bli klara med våra respektive frukter, smörgåsar och annat, kom Max igång med att leka kurragömma med Nickie. Amina blev snabbt engagerad i leken och sedan var det full fart på gömmandet och letandet. När Savannha kom på vad vi gjorde fick vi självklart chansen att leta upp henne också. Oj vad det var roligt och spännande.
Till slut fick vi ändå lugna ner oss och ta itu med lite arbete. Samling var nästa punkt på agendan och då berättade Johanna att hon var lite sugen på att vara ledig. Vi bekräftade att det skulle hon och alla andra elever få vara nästa vecka, både torsdag och fredag.
Sedan var det skifte av aktiviteter fram tills det var dax att gå till maten.

På eftermiddagen hade Lisa letet upp våran gamla skuggteater och dammat av den. Alla provade att spela teater med hunden och katten, som kunde skälla, jama, lukta och flämta. Dagen avslutades med lite sång och en saga.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *