Onsdag den 15/10.

Efter en regnig onsdag har vi nu lämnat av tre elever vid skolskjutsen och två till fritids och som vanligt har vi hunnit med en hel massa saker under dagen.
Max, Savannha och Johanna började med idrott. De dansade, rullad, gjorde kullerbyttor och ålade. Efteråt hjälptes de åt att städa undan alla redskap.
Under tiden var Amina och Daniel i klassrummet och jobbade med sina lådarbeten.

IMG_3386 IMG_3375 IMG_3372

Efter fikat var det uteaktivitet för Amina och Daniel. Tyvärr började det regna, men idrottshallen var ledig, så det fick bli rullstolsträningoch bollek där i stället. De övriga hade lådarbetspass under tiden.På lunchrasten hade det hunnit bli många härliga vattenpölar att hoppa och leka i.

IMG_3459

 

Eftermiddagen ägnade vi åt att prata om och härma hundar. Därefter lekte vi hundens ben. Leken är redan välkänd för eleverna. När Daniel plockade upp hundbenet ur påsen var eleverna direkt med på noterna. Amina anmälde snabbt intresse för att vara hund och rullade in i ringen och blundade. Sedan skällde hon på oss andra i tur och ordning tills hon hittade benet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *