Fredag den 10/10

Den här fredagen hade vi bättre tur med vår hund- och kattspaning. Alla utom Amina hittade hundar som vi fick filma och fotografera och det var spännande att det faktiskt dök upp djur under vår cykeltur. Amina och Morten gick en tur till parken för att se om de kunde hitta några hundar eller katter men hade inte samma jaktlycka.

bild 2 bild

Under tiden som halva gänget var ute på djursafari så var det fullt aktivitet vid bildbordet i klassrummet. Även här var det på temat katter och hundar. Amina och Savannha passade på att se hur det blev om man målade sig i ansiktet istället för på toalettrullen. Tokigt men roligt.

bild 6 bild 5 bild 4 bild 3 bild bild 2

När vi hade tittat på veckans blogg kunde vi dessutom njuta av dagens hundfilmer. På såg vi hur Max, Johanna och Husein tittade på när Morten gav en liten hund lite hundgodis och när Savannha och Daniel träffade en hund som hette Dixie.

Trevlig helg!

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *