Torsdag den 9/10

Då var det åter en vanlig torsdag. Vi har hunnit vänja oss vid att gå till Kulturskolan på torsdagar så det kändes ovant att följa schemat. Barnen var dock fokuserade och jobbade hårt med både lådarbeten och rörelse. Amina och Daniel hade idrott i idrottshallen och gjorde rörelsesånger, kravlade samt tränade styrka på olika sätt. De andra var ute på sitt idrottspass och tog en runda i parken som avslutades på den nyrenoverade lekplatsen. Eftersom det var riktigt höstväder, om än varmt, så fick löprundan/promenaden ske i full mundering.

mms_img970543135

Kulturpasset avslutade som vanligt vår dag och vi fortsatte att härma hundar och katter i både ljud och rörelse samt hälsa på våra två djurkompisar som tittade fram från skåpet. De är mjuka och sköna att klappa och gosa med och alla njuter av att få dem i knät.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *