Onsdag den 28/5

Idag har vi haft besök ifrån Oskarshamn. Tre personer som jobbar i en träningsskoleklass där var med oss hela dagen och fick se hur det kan gå till när vi har idrott, bild, lådarbete och musiklektion. Under fikastunden passade Husein och Max på att plocka fram en iPad och visa några av Max filmer.

Bild 3

Under förmiddagspasset var Savannha och jag som vanligt på utflykt till en park. Även idag valde vi Botan och där väntade våra andkompisar i dammen. Vi satte oss vid kanten och matade dem med en smörgås och de åt glatt allt vi slängde ner i vattnet. Sedan tog vi en runda i parken, luktade på en massa fina blommor och lekte lite vid stockarna. Till sist hittade Savannha några fåglar som hon ville fånga. Det ville inte fåglarna. De blev rädda när hon kom springande, och flög iväg. Detta kunde vi sedan titta på på vår smart board när vi kom tillbaka till skolan och det var dags för musik. Klasskompisarna var mycket intresserade av våra bilder och vi både pratade och sjöng om att fåglarna blev rädda när man jagade dem.

Bild 1 Bild 2

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *