Tisdag den 29/4

Ännu en strålande skoldag som vi passat på att njuta av utomhus en del. Badgänget gav sig glatt av mot badet men p.g.a. bussförsening valde de att hoppa över badet och istället gå till Habiliteringens fina lekplats. Där var det full rulle och mycket aktivitet. Tyvärr fanns ingen kamera med att föreviga denna lek.

Under tiden packade Johanna, Husein, Linus och jag ihop en massa material och gav oss ut i parken. Där hade vi en härlig lektion med många ingredienser.

Dagen avslutade vi med musik. Vi sjöng, spelade på rytminstrument och jobbade vidare med vårt känslotema. Idag var det lite teater att fundera kring. Rosa och jag spelade upp en scen där jag var lite dum och slog på henne när hon skulle ta på sig sina skor. Hon blev arg. Eleverna fick försöka analysera vilken känsla Rosa hade. Därefter var det Matilda som låtsades att hon var på väg ut på utflykt och bad mig att följa med. Jag blev glad. Barnen var riktigt duktiga på att definiera de båda känslorna.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *