Måndag den 3/3.

Det har varit en lugn och trevlig dag i skolan, trotts att två av den ordinarie personalen har varit sjuka.
Johanna, Max och Husein hade idrott på morgonen. De ålade och kröp efter ärtpåsar och jobbade mycket bra.
Savannha hade fått ett schema som hänger i grupprummet och är hennes alldeles egna. Hon ville gärna titta på det och var duktig på att plockade bort bilder efter hand. tio över nio när vi var klara med morgonrutinerna i klassrummet, gick vi in till förskoleklassen och följde med dem till idrott. Linnea var med henne där. Det tyckte Savannha var väldigt spännande. Det var första gången, så Savannha hade fullt upp med att iaktta lektionen. Så småningom hoppas vi att hon vill delta mer aktivt.
De övriga eleverna gick till klassrummet efter idrotten. Där fikade vi och hade samling, innan det var dags för att jobba med lådarbetet.
Efter lunch var det ”hela huset” som det brukar vara på måndagarna. Det var förskoleklassen som sjöng för oss i dag. Därefter sjöng vi några önskesånger tillsammans, innan vi avslutade för dagen.

Tyvärr har vi inte tagit en enda bild i dag. Kanske hinner vi fotografera något i morgon.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *