Fredag den 31/1

Idag har vi berättat för barnen att Lisa, Johan och jag är borta nästa vecka och att Linus och Hannes kommer till klassen istället. I övrigt har det varit en ganska vanlig fredag. Savannha, Daniel och Max började dagen i idrottshallen. Där hade vi en kort och koncentrerad lektion. Efter uppvärmning blev det ett antal omgångar på ”kravelmattan” innan det var dags att runda av. I nuläget går det mycket tid på att transportera sig genom snö och på att klä av och på sig alla vinterkläder, men det är ju övergående. Vi kan ju samtidigt njuta av snön så som Johanna gjorde på morgonidrotten. Hon tog på sig alla kläder, satte hjälmen på huvudet och begav sig till pulkabacken ihop med Linnea i väntan på att Husein och Matilda skulle ansluta. Det gjorde de också, men Husein var inte lika sugen på utförsåkning med pulkan som Johanna var idag :-). Tyvärr missade jag att ladda ner bilder från deras utflykt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nästa vecka blir det (som jag skrev igår) en stunds uteaktivitet varje morgon när de kommer till skolan, och ingen idrott med ombyte

Vi hoppas att ni alla får en skön helg och en bra nästa vecka, och så hörs vi igen på bloggen vecka 7!

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *