Måndag den 27/1.

Så var det vinter igen, det är fint och roligt med snön. Lisa var på möte på Vipan första lektionen, så Savannha och Max fick ha sitt idrottspass i klassrummet i stället för att vara ute i snön. Det känns lite otryggt att vara ute med två elever när man är själv.
Efter att vi jobbat med några olika övningar, hade vi en stunds avslappning till lugn musik.

IMG_0135 IMG_0133

Till lunch bjöds det på pasta med vegetarisk sås. Daniel tyckte det var smaskens.

IMG_0137

I dag kom Husein tillbaks till skolan efter att ha varit ledig sedan jullovet. Det var väldigt roligt att träffa honom igen och det märktes att alla klasskamraterna saknat honom. Själv såg han också väldigt nöjd ut.

IMG_0138

Det är inget bad i morgon på grund av att högstadiet behöver låna simhallen för att testa simkunskaperna hos sina elever. Då passar det ju jättebra att vi går ut och njuter av den härliga snön i stället för bad. Så i stället för badkläder är det vinterkläder och varma skor som gäller i morgon.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *